Středočeský kraj toho nabízí spoustu. Husté lesy střídají rozlehlé louky, z jednoho hradu vidíte na druhý. Proto pro vás máme 4 tipy na cyklotrasy ve Středních Čechách.
1. Nejlepší středočeské cyklostezky: Křivoklátsko
Jestli chcete zažít nedotčenou přírodu, husté lesy a tajuplné hradní zříceniny, vydejte se na Křivoklátsko. Kromě krásné přírody tam potkáte systém stezek s názvem Křivoklátské okruhy, který spojuje nejrůznější cyklostezky Křivoklátska – všechny vedou po zpevněných cestách s minimální silniční dopravou.
Cyklostezky Křivoklátska pro pokročilé: Křivoklátský okruh
Nejdelší, ale zároveň nejzajímavější cyklotrasou je Křivoklátský okruh. Už v Hostivicích si můžete prohlédnout tři rybníky: Litovický, Břevský a Kalý. Směrem na Červený Újezd minete františkánský klášter Hájek, který slouží jako poutní místo, ve Svárově zahnete doprava a přes Unhošť a Horní Bezděkov dojedete do Družce, kde nastává čas na další zastávku: netradiční rozhlednu Veselov s trojúhelníkovou konstrukcí. Pokračovat budete do nádherné Lánské obory, kde odbočíte vlevo a pojedete po silnici 116. Kousek před rozcestníkem Skalka opět odbočíte, tentokrát doprava, a projedete Sýkořice a Zbečno až na hrad Křivoklát. Tam okruh stočíte a začnete se vracet: přes Roztoky a nedaleký lovecký zámeček Leontýn, kam si můžete udělat odbočku. Minete rozcestí Červený kříž, zámek Nižbor, Žlubinec, Chyňavu, Podkozí a Svárov, odkud už se stejnou cestou jako na začátku vrátíte do Hostivic.
Zajímavost: Křivoklát je údajně nejstudenější hrad v Čechách.
Obtížnost trasy: Trasa patří mezi náročnější. Je dlouhá 90 km a celkové stoupání je 1 000 m. Pokud si nejste jistí, že obtížnější trasu ujedete, vyzkoušejte elektrokolo: pomůže vám se šlapáním do kopců a i delší vzdálenost s ním ujedete bez problémů.
Tip na kratší variantu: Pokud byste raději zvolili kratší trasu, můžete se vydat po kterékoli jiné cyklostezce Křivoklátských okruhů. Všechny totiž mají výchozí bod v Hostivicích, kde také najdete informační tabuli a značení všech cest. Díky tomu není problém se rozdělit a na konci dne zase setkat, pokud vás jede více.
2. Překvapivé cyklostezky: Mladá Boleslav, jak ji neznáte
Mladá Boleslav je město proslulé výrobou aut v závodě Škoda Auto. Svět jako by se tam zastavil a vše se točilo kolem automobilů: ŠKODA muzeum, Vysoká škola ŠKODA AUTO nebo třeba kavárna Škoda nezajít. Ať už jste do Boleslavi zavítali jako návštěvníci, nebo v ní pobýváte pravidelně, máme pro vás tip na cyklostezku z Mladé Boleslavi. Místo památek a automobilových zajímavostí si na ní však prohlédnete okolní přírodu a vesničky.
Kudy vás cyklostezka z Mladé Boleslavi provede
Trasa vyráží z Mladé Boleslavi přes lesopark Štěpánka a po městském bazénu pokračuje stále rovně směrem na Řepov (po cyklotrase 8148). Projedete Kolomuty, minete zámek v Březně, chovný rybník Vražda a dojedete přes Dlouhou Lhotu, Svobodín a Dolní Bousov až do Sobotky, která rozhodně stojí za zastávku. Prohlédněte si zámek Humprecht, rodný dům Fráni Šrámka nebo si udělejte odbočku na nedaleký rybník Věžák. Napojíte se na cyklotrasu 8150 a pojedete přes Střehom do Kamenic, kde se můžete rozhodnout odbočit z trasy a navštívit hrad Kost. Pokud jste tam ještě nebyli, stojí za to: podíváte se do hradní mučírny a ochutnáte speciality z grilu na zahrádce před hradem. Z Kamenic pokračujete kolem Drhlenského rybníka do Kněžmosta a poté přes Horní Stakory do Kosmonos, kde si opět můžete prohlédnout zámek – ovšem pouze zvenčí, poněvadž v současné době funguje jako základní škola. Z Kosmonos se po silnici vrátíte na výchozí místo výletu: k lesoparku Štěpánka.
Tip: Vezměte si na cestu oříšky, na Štěpánce možná narazíte na pár hladových veverek, které se nebojí turistů a vezmou si od vás krmení rovnou z dlaně.
Obtížnost trasy: Trasa patří mezi středně obtížné: délka je 55 km a celkové stoupání během výletu 330 m.
3. Cyklostezky Kokořínska plné skalních útvarů
Kokořínská krajina, nazývaná Máchův kraj, je plná pískovcových skalních útvarů, jeskyní, hradů a zřícenin. Právě proto je rájem všech turistů a cykloturistů. Na cyklostezce Kokořínskem se totiž rozhodně nudit nebudete.
Kudy cyklostezka Kokořínskem vede
Romantická cyklostezka Kokořínskem začíná v obci Želízy, odkud vyrazíte po cyklotrase 0010 přes Dolní Zimoř kolem několika skalních útvarů, mezi něž patří například Goliášova hlava. Projedete pod přírodní památkou Stráně Truskavského dolu k další zajímavosti: skalním sklepům. Dojedete až k uměle vytvořené jeskyni Klemperka, kam můžete vystoupat po žebříku do výšky 5 metrů. Od jeskyně se vrátíte kousek zpátky a odbočíte k hradu Kokořín. Hradem to ale nekončí: za povšimnutí stojí i Máchova skála a několik vyhlídkových míst.
Zajímavost: Pověst praví, že z jeskyně Klemperka vede tajná chodba na Truskavnu. Zkusíte ji najít?
Od hradu pokračujete po cyklostezce 142, ze které můžete na chvilku odbočit ke skalnímu hradu a jeskyni Nedamy. Minete zbytky mlýna Hlučov a dorazíte na parkoviště. Tam se vyplatí zabezpečit kolo a pěšky se vydat na pískovcové sloupy Pokličky. Ve Vojtěchově zahnete doleva na cyklotrasu 0012 a dostanete příležitost prohlédnout si další skalní útvary, tentokrát Jestřebické pokličky. Po téže cyklostezce pokračujete do Dobřeně, projedete Bukovým údolím a Vidimským dolem a uděláte si zastávku v obci Tupadly, kde se můžete podívat na zámek Slavín. U skalního reliéfu Had zahnete doleva, minete skalní reliéf Sfinga, kapličku sv. Máří Magdalény a na rozcestí odbočíte na cyklostezku 0057. Ta už vás dovede zpět do Želíz.
Tip: Pokud ještě nemáte dost skalních útvarů, vydejte se na ty nejpozoruhodnější: monumentální reliéfy čertovských hlav, které jsou hned po Mount Rushmore druhé největší reliéfy hlav na světě. Jmenují se Čertovy hlavy a najdete je kousek od Želíz.
Obtížnost trasy: Trasa je dlouhá 35 km a celkové stoupání je 430 m.
4. Cyklotrasy Českým rájem
Louky, lesy, tajemná údolí, skalní útvary, studánky, hrady, zámky a zříceniny Českého ráje nedávají spát turistům z celé republiky. Nabízí obrovské množství cyklostezek, které vás provedou po Prachovských skalách, Troskách, Hrubé Skále nebo třeba hradu Kost. My si dnes představíme jednu méně známou, ale neméně krásnou: od zámku Sychrov na Malou Skálu a zpět.
Cyklostezka Českým rájem: Kudy kam?
Cyklotrasa začíná u zámku Sychrov, který rozhodně stojí za prohlídku. Novogotický zámek znáte z pohádek, jako je třeba Nesmrtelná teta, a jeho bohaté interiéry sloužily francouzskému rodu Rohanů. Právě proto se část trasy, kterou pojedete, nazývá alej Rohanka. Projedete alejí a po cyklostezce 3051 dojedete do Odolenovic, Jenišovic a nakonec do Voděrad, kde se z cyklotrasy odpojíte a kolem Mužákova statku se dostanete až na Zlatou stezku Českého ráje. Po stezce budete pokračovat k působivé zřícenině hradu Frýdštejn. Cyklotrasa 4007 vás zavede pod Mandlovou horu a pod cihlovou rozhlednu Kopanina z 19. století. Přes Bobov dojedete až na Malou Skálu. Stejnou trasou se poté vrátíte zpět.
Na cyklotrasách Českým rájem nuda nehrozí: Co dělat na Malé Skále?
Na Malé Skále zabezpečte kolo a udělejte si delší přestávku. Vydat se totiž můžete na zámek Malá Skála, na zříceninu skalního hradu Vranov nebo třeba do lanového centra na břehu řeky Jizery. Kousek Jizery si můžete i sjet na raftu či kánoi – místní půjčovna nabízí možnost zhruba dvouhodinové projížďky, po které vás dopraví zpět na Malou Skálu.
Obtížnost trasy: Trasa je poměrně krátká, ale budete muset zdolat dvě strmější stoupání. Délka trasy činí 31 km a celkové převýšení je 670 m.
Kam dál: Cyklotrasy Středních Čech už vás nebaví? Vyzkoušejte třeba nejhezčí cyklostezky jižní Moravy nebo nejlepší cyklotrasy na Šumavě. Pokud naopak ze Středních Čech nechcete jezdit příliš daleko, vyzkoušejte některou z pražských cyklostezek.